Projekty
2023
Żywa Osada
Głównym celem realizowanego projektu jest popularyzowanie wiedzy o kulturze oraz życiu ludów z okresu wczesnego średniowiecza oraz wyeksponowanie dziedzictwa historycznego i kulturalnego.
W ramach zadania planowany jest event otwarty dla mieszkańców, który odbędzie się na terenie Osady wikingów przy Stawie Cegielnia. W trakcie imprezy na wskazanym terenie funkcjonować będzie obozowisko wikińsko-słowiańskie, w którym będzie toczyło się życie tak, jak tysiąc lat temu. Wydarzenie odbędzie się 12.11.2023 r. w godzinach 11:00-15:00.
W ramach obozowiska, na terenie którego około 20 rekonstruktorów będzie odtwarzało życie sprzed tysiąca lat, przewidziane są dodatkowo: animacje dla dzieci, pokaz kuchni średniowiecznej, dwa pokazy rzemieślnicze (wytapianie korali, tkanie na krosnach pionowych), szkółka łucznicza, możliwość podjęcia interakcji z odtwórcami (rozmowy na temat wykonywanych prac obozowych, zwyczajów, kultury, ubioru, różnic pomiędzy Wikingami a Słowianami itd.) oraz zwiedzanie osady naszego Stowarzyszenia.
Projekt sfinansowano z budżetu miasta Pyskowice.
Poniżej mała zajawka atrakcji czekających na naszych gości: obozowisko, szkółka łucznicza oraz wytapianie korali.
138ORG23 „Na wikińskiej ziemi”
Projekt umożliwi nam realizację celów statutowych Stowarzyszenia – przede wszystkim prowadzenie lekcji żywej historii, warsztatów zielarsko-rękodzielniczych oraz spotkań tematycznych bezpośrednio na terenie naszej osady w Pyskowicach. Pozwoli nam również na prowadzenie zajęć terenowych. Ma to dla nas szczególne znaczenie, ponieważ do tej pory nie mieliśmy odpowiednich warunków, aby na terenie naszej osady prowadzić zajęcia skierowane do lokalnej społeczności.
W ramach zadania sfinansowany został zakup narzędzi (piły spalinowej, szlifierki kątowej akumulatorowej, wierteł oraz pasów do ściągania z grzechotkami) oraz materiałów (drewna, desek, impregnatów, olejów) niezbędnych do wybudowania wiaty użytkowej, na wydzierżawionym terenie w Pyskowicach.
Poza budową wiaty realizacja projektu wiąże się także z oczyszczeniem około 150 m2 terenu, pod budowę wiaty oraz prowadzenie działań statutowych. Tym samym do dyspozycji Stowarzyszenia po zakończeniu projektu pozostanie około 300m2 terenu – przygotowanego pod rozbijanie obozu historycznego i umożliwiającego prowadzenie zajęć terenowych (szkółka małego woja, zajęcia łucznicze, gra w kubba) oraz wiata – do szkolenia i edukowania podczas warsztatów niezależnie od pogody.
Prace realizowane są w okresie 24.05.2023 r. – 31.10.2023 r. przez członków Stowarzyszenia oraz wolontariuszy.
Poniżej przedstawiono fragmenty prac związanych z budową wiaty.
Działanie sfinansowano w ramach konkursu Śląskie Lokalnie ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu NOWEFIO na lata 2021-2030.