Noc Kupały w Białogrodzie

Dnia 30.06 organizowaliśmy obchody Noc Kupały w Białogrodzie. Jest to X wieczna osada warowna założona przez naszych przyjaciół w Strumieniu.

Chociaż gród jest słowiański, my przygotowaliśmy naszą Kupałę w nieco skandynawskim stylu, wprowadzając do standardowego programu tego Święta kilka naszych elementów.

Tak więc nie obyło się bez corocznego biegu w pogoni za Pałą Kupały, który miał wybrać Króla (Kupałę), układania wianków i konkursu na ten najpiękniejszy – jego właścicielka zostać miała Królową (Kupalinką), spuszczania owych wianków do wody i wyławiania ich przez młodzieńców, a także tańców i zabaw wokół ogniska po złożeniu ofiar Bogom w Gaju.

Skandynawskim aspektem, którym uraczyliśmy gości był występ naszego skalda – Ulfa, zajmującego się opowiadaniem mitów i legend skandynawskich (Można go znaleźć na fb pod nazwą „Karawana Opowieści”).

Odwiedzający osadę turyści mogli poznać bliżej wczesne średniowiecze w różnych jego aspektach. Poza typowo religijnymi obchodami mogli także poznać tradycyjną kuchnię, rzemiosło, zobaczyć pokazy wojów, a także własnoręcznie spróbować strzelać z łuku lub rzucać oszczepem.

Był to pierwszy pokaz jaki organizowaliśmy w Strumieniu dla turystów, dlatego zaskoczyło nas ogromne zainteresowanie odwiedzających.

Dziękujemy!