Dawne rzemiosła w nowoczesnym świecie – relacja z pierwszej części realizacji projektu

Dawne rzemiosła w nowoczesnym świecie

Październik naszej grupie minął pod znakiem rzemiosła.
Ciekawi tego, jak pracowali rzemieślnicy w czasach wikingów postanowiliśmy to sprawdzić na własnej skórze. Przy współpracy z wolontariuszami postanowiliśmy zgłębić tajniki tkactwa i kowalstwa. Projekt zakładał to, iż wspólnymi siłami stworzymy kuźnię mobilną i krosna pionowe, a potem nauczymy się jak na tym sprzęcie pracować i jak wytwarzać przedmioty dawnymi metodami.

Początek projektu

Realizacja tego zadania rozpoczęła się od zaopatrzenia się w niezbędne materiały i narzędzia. Okazuje się, że znalezienie na rynku niektórych sprzętów jest dość trudne, ale nie niemożliwe! Wspólnym wysiłkiem skompletowaliśmy wszystko co niezbędne – zakupiliśmy narzędzia, sprowadziliśmy materiały takie jak skóra czy glina, pozyskaliśmy materiały takie jak gałęzie i drewno.

Start prac nad krosnami i kuźnią

Gdy już wszystko było gotowe do pracy 23.10 spotkaliśmy się z naszymi wolontariuszami, by rozpocząć prace nad naszym warsztatem kowalskim i tkackim. Było bardzo wesoło i kreatywnie, chodź pogoda nas nie rozpieszczała. Niestety z powodu trudnych warunków musieliśmy przerwać działania przed ich końcem.
To dało nam sposobność by spotkać się ponownie w mniejszych grupach i kontynuować rozpoczęte prace w mniejszych grupach. Cel był prosty – stworzyć sprzęt, na którym będziemy w stanie tkać czy wykuwać niewielkie przedmioty.

Jesteście ciekawi jaki będzie efekt naszego wspólnego projektu? Czy krosna i kuźnia będą działać?

Zapraszamy 30 października o godz. 13:00 do Ogródka za Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach, będziecie mieć okazję przekonać się o tym sami 🙂

W programie pokazy działania kuźni i krosien oraz dużo opowieści o dawnych czasach.

Projekt „Dawne rzemiosła w nowoczesnym świecie” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa